ČOCHCIARI - skupina so záhadným názvom

Prvopočiatky  hudobnej skupiny ČOCHCIARI siahajú až do roku 1988, kedy jej  základy vytvorili Oto Schvarc a Jozef Gocman. Motto a hlavná myšlienka tohto hudobného zoskupenia hovorila :           

„Hráme čo chceme, kde chceme, kedy chceme, na čom chceme a s kým chceme.“

A práve od slovného spojenia „čo chceme“ bol odvodený aj  tento záhadný a nepochopiteľný názov skupiny. Čochciari v prvom roku existencie vystupovali ako duo Schvarc a Gocman, neskôr ich príležitostne dopĺňal aj Peter Andris z Prievidze hrou na kontrabas. V takejto podobe ČOCHCIARI zabodovali v spoločnom programe s kapelou ZABUDNUTÍ na súťažnej prehliadke KLUBFÓRUM´88 v dubnickom D-klube. Na jar roku 1989 sa úspešne predstavili na úplne prvom VE-HU-HU  ( Večer hudby a humoru ) v miestnej Britve.

V prvej etape vývoja ČOCHCIARI prechádzali od folku & country cez ľudovú hudbu späť ku svojim koreňom.

Začiatkom deväťdesiatych rokov sa skupina orientovala viac na ľudovky a hudbu v štýle repete. Zakladajúcu dvojicu v tom čase dopĺňali Kamil Lichner -harmonika, Ľuboš  Daubner - saxofón a Dušan Krajčírik - bicie. V tejto zostave skupina odohrala veľa svadieb a zábav nielen v Tužine a blízkom okolí.

Návrat ku koreňom či tkzv. krčmovému folku – teda k tomu s čím ČOCHCIARI začínali - sa datuje do roku 1996.Vtedy sa kapela predstavila na 3. ročníku úspešne sa rozvíjajúceho hudobného festivalu , známeho pod skratkou CFT ( Country-Folkovo-Trampské ) ČICMANY 

A práve Čičmany sa pre Čochciarov stali rozhodujúcim medzníkom ich  ďalšieho vývoja. Spontánne reakcie publika na tomto podujatí boli  pre skupinu výborným odrazovým mostíkom do jej činnosti.

Koncom toho istého roka vznikli v považsko-bystrickom nahrávacom štúdiu PROART prvé štúdiové nahrávky vlastnej tvorby. Boli to piesne  z dielne Bohuša Grossa NÁMORNÍK a CIGÁNI IDÚ DO NEBA, s ktorými Čochciari neskôr úspešne bodovali v hitparádach regionálneho BETA RÁDIA. Zakladajúcu zostavu v tom čase dopĺňal Daniel Fázik -gitara a posily z Prievidze -Radovan Vrška - el.gitara a Pavol Chalupčík - mandolína.

V roku 1998 stabilnú zostavu skupiny opúšťa jej zakladajúci člen – Oto Schvarc a miesto neho  prichádzajú Milan Fábry - gitara a Michal Kmeť z Pravenca - husle.  Koncom roku 1998 sa chlapci z Tužiny prvý krát predstavili v rámci programu tradičného COUNTRY NA DUNAJI v bratislavskom PKO (Parku kultúry a oddychu). Treba povedať, že tohto podujatia, organizovaného dva krát ročne sa zúčastňovala, nielen špička interpretov country hudby zo Slovenska a Českej republiky, ale aj hostia z rôznych končín sveta. Aj keď mená interpretov zúčastňujúcich sa tohto jedinečného a veľkolepého programu sa z akcie na akciu menili a striedali, tak Čochciari boli súčasťou šiestich po sebe idúcich zábav nesúcich názov COUNTRY NA DUNAJI.

Toto obdobie skupiny, charakteristické viac-menej countryovým smerovaním, bolo v roku 1999 zavŕšené vydaním prvého albumu na CD a MC nosičoch. Prvý album skupiny mal jednoduchý názov ČOCHCIARI 1999 a je na ňom 13 piesní. Z toho dve už spomínané piesne sú z dielne Bohuša Grossa, ku trom zložil hudbu Marcel Uríča, ku dvom Daniel Fázik. Väčšinu piesní otextoval Jozef Gocman a o jeden text sa postaral Marcel Uríča. Uvedenie CD do života bolo v štýle veľkolepej zábavy v tužinskom kultúrnom dome. Album Čochciarom pokrstila najväčšia slovenská hviezda country hudby - Allan Mikušek, ktorý so svojou sprievodnou kapelou AM BAND potešil plnú sálu KD.  Nesmieme zabudnúť spomenúť jeden zaujímavý moment, ktorý sa odohral koncom leta 1999. Čochciari mali tú česť - prezentovať svoju hudobnú produkciu  na prvom ročníku festivalu, ktorý sa neskôr stal jedným z najväčších v rámci Slovenska. Piešťanská COUNTRY LODENICA. Chlapci z Tužiny hrali a spievali na pódiu, kde sa vtedy predstavil výkvet country & folkovej hudobnej scény z Čiech a Slovenska.

Prelomom dvoch magických rokov 1999 – 2000 dochádza v histórii skupiny k dôležitým zmenám. Ku Čochciarom sa vrátil bubeník Dušan Krajčírik a  huslistu Michala Kmeťa v skupine nahrádza Peter Kršiak - flauty, rytmika a spev. Peter obohacuje skupinu nielen interpretačne, ale dopĺňa aj dovtedajší autorský tandem Fázik – Gocman. Vznikajú nové piesne, ktoré jasne ukazujú novú etapu vývoja skupiny od country smerom k folkrocku. S novým repertoárom v roku 2000 skupina opätovne postupuje z krajskej súťažnej prehliadky STRUNOBRANIE v Čereňanoch, na celoslovenské finále tejto súťaže folk, tramp, country & bluegrassových skupín a interpretov. Na banskoštiavnickom amfiteátri Čochciari zaujali publikum i porotu a tak sa stávajú Laureátmi festivalu STRUNOBRANIE 2000.

Ďalšiu etapu vývoja  skupiny od roku 2004 tvorili opäť jej zakladatelia  Schvarc - Gocman, Milan Fábry a bubeník Peter Kebísek z Trenčína. V tejto zostave Čochciari začiatkom roka 2005 zrealizovali nahrávky na druhý album nazvaný HORE BEZ. Niektorí interpreti sa zlovestnej trinástky boja ako čert kríža a tento počet piesní by na svoje cédečko nikdy nedali. Ale Čochciari na svoj druhý album, podobne ako na svoju prvotinu dali 13 kúskov. Tri skladby na tomto albume sú dielom Bohuša Grossa. Po jednej piesni- čo sa hudobnej zložky týka - skomponovali Marcel Uríča a Daniel Fázik. Dve piesne na CD Hore bez to sú úpravy slovenských ľudových piesní a ostatné sú dielom Jozefa Gocmana.

Čochciarom sa v časoch ich najväčšej popularity podarilo dostať aj na obrazovky televízie. Prvý krát to bolo v roku 2004 v zábavnej televíznej relácii Ranč Michala Dočolomanského, kde dokonca hostiteľ - legenda slovenského herectva - Michal Dočolomanský "zaskočil" za chýbajúceho bubeníka skupiny.

Druhý krát sa Čochciari postavili pred televízne kamery na doskách Divadla Jonáša Záborského v Prešove. V januári 2005 sa tam natáčal jeden z dielov úspešnej hudobno-zábavnej relácie Slovenskej televízie Drišľakoviny. Do tretice to bolo tamtiež - teda v prešovskom Divadle J.Záborského o dva roky neskôr  pri výrobe ďalšieho z dielov Drišľakovín. Tie boli v roku 2007 aj o stretnutí chlapcov z Tužiny s legendárnym  hercom a spevákom Josefom Zímom z ČR.

V roku 25 výročia vzniku skupiny Čochciarov opustil zakladajúci člen a človek, ktorý pri nej stál celé funkčné obdobie, napriek tomu, že iní odchádzali a prichádzali. Od roku 2014 teda Jozef Gocman už medzi Čochciarmi nie je. Zostava sa po roku 2014 rozčlenila na dve skupiny. RETRO ČOCHCIARI v zložení Oto Schvarc, Alexandra Dobrovodská a Kamil Lichner hrajú ľudovky a slovenské & české šlágre v štýle repete. Svojou hudobnou produkciou zabávajú ľudí na oslavách narodenín, výročí a na svadbách.

Základ druhej partie s názvom KONZUM BAND tvoria Oto Schvarc a Milan Fábry, ktorých dopĺňajú hosťujúci hráči z Prievidze - Vlado "Lupo" Andráši (basgitara) a Peter Pančík (fúkacia harmonika)

Počas svojej existencie Čochciari hrali a spievali na týchto miestach:

Mestský jarmok Považská Bystrica,  - Slavnosti piva Trenčín, - Prievidzký country víkend - STRUNOBRANIE -  Čereňany,Tužina, Banská Štiavnica, - Country pod hviezdami – amfiteáter Považská Bystrica, - VEHUHU –Tužina, - Prehliadka C-F v Špačinciach pri Trnave, - COUNTRY FLÁM –Zlatovce Trenčín,- VANDER MÚZA – Mostište pri Púchove, - COUNTRY NA DUNAJI –PKO Bratislava, - CONECO –Bratislava, - STARÝ MLYN –Tužina, - COUNTRY-FOLKOVO TRAMPSKÉ ČIČMANY,  - COUNTRY LODENICA – Piešťany, - STV Bratislava – hud.-zábavný program RANČ, -FOLKOVÁ NOVÁ BAŇA – Tajch Nová Baňa, - AUTOSALÓN –Nitra, - FOLCOU LETO –Tužina, - VIANOČNÝ FOLCOU KONCERT – Bojnice, - DIVADLO J. ZÁBORSKÉHO PREŠOV – DRIŠĽAKOVINY –hud.-zábavná relácia STV Košice, -TRUCK COUNTRY –Piešťany, - Cesta rozprávkovým lesom – Handlová    - Oravská benátska noc –Nižná, - Slovenská PORTA Ružomberok,  - COUNTRY MLYN –Kamenný mlyn pri Malackách, -COUNTRY FOLKOVÁ TUŽINA – Tužina …

Zoznam videí s pesničkami skupiny ČOCHCIARI

V zozname nájdete viac ako päťdesiat kúskov, ktoré tvoria "pesničkové klipy", záznamy zo živých vystúpení skupiny Čochciari,


CD ALBUM ČOCHCARI 1999


CD ALBUM ČOCHCIARI - HORE BEZ