Na počiatku boli UDENÁČI

Vznik hudobnej skupiny  skupiny UDENÁČI sa datuje niekedy v roku 1982.

Miestom vzniku Udenáčov sa môže smelo označiť reštaurácia Britva, kde sa v tom čase príležitostne stretávali "Dade" - Jozef Uríča, "Prsko" - Ján Gregor, "Hrčiak"- Miroslav Lilek  a ďalší tužinskí trampi. Vyššie menovaní muzikanti neboli zakladajúcimi členmi Udenáčov, ale ich príležitostné muzicírovanie v Britve a jej okolí bolo iskrou, zápalnou šnúrou a silným motivačným momentom v hlavách troch o niečo mladších tužinčanov.

Bohuš Gross, Jozef Gocman a  Marcel Uríča - to bola zakladajúca trojica hudobnej skupiny Udenáči.

Ku názvu skupiny asi treba poznamenať, že vznikol na jednej z prvých skúšok skupiny v letnej kuchyni Gocmanovcov, vďaka sporáku, ktorý kvôli zlému ťahu komína, vháňal všetok dym do provizórnej skúšobne. A chlapci sa tam chtiac-nechtiac pekne údili... Tento nápad- teda názov skupiny Udenáči skrsol v hlave jedného prísediaceho, člena fanklubu Udenáčov - Jána Priehodu. Muzikantom sa tento nápad zapáčil - a teda to aj tak zostalo UDENÁČI!

V súvislosti s názvom skupiny treba hádam už len zdôrazniť fakt, ktorý sa nebude pozdávať jazykovedcom. Chlapci sa hneď  v začiatkoch rozhodli, že oni budú na rozdiel od známych údených rýb, ktoré sa píšu s malým a dlhým (u), s veľkým a krátkym...Teda U-denáči.

V predvojnovom období - nemáme teraz namyslí I., ani II. svetovú vojnu, ale základnú vojenskú službu, ktorá v tom čase bola povinná a dvojročná! -  v tomto období teda stálu zostavu Udenáčov chvíľu dopĺňal Dalibor Dráb, ktorý neskôr priviedol na konkurz  do skupiny dvoch svojich spolužiakov z dubnického strojárskeho učilišťa. Petra Páleša a Ota Schvarca. Obaja účastníci  v konkurze uspeli a tak vznikla prvá pevná  a oficiálna zostava Udenáčov.

Repertoár skupiny spočiatku tvorili  v tej dobe známe tradicionály. Zľudovené trampské a country pesničky predovšetkým spoza rieky Moravy. Neskôr ku nim začali pribúdať aj prvé nesmelé a tak trochu i kostrbaté pokusy z vlastnej tvorby. Udenáči, Krutá zima, 2 roky, Vrátim sa, či úprava známeho hitu Pavla Bobka „Lásko mne ubývá sil“, nazvaný veľavravne Na vojne bude nám hej!

Spomínané prvé autorské pokusy sú dielom Jozefa Gocmana - a ako aj ich názvy naznačujú - chlapci museli na nekonečných 730 dní odložiť svoje veľké plány a namiesto gitár, banja a kontrabasu vziať do rúk samopaly... Počas ZVS vyskúšal prvé pesničkové pokusy aj Bohuš Gross. Z jeho prvotín sa piesne Námorník a Cigáni idú do neba stali neskôr veľmi obľúbenými a dá sa povedať, že aj populárnymi v rámci komunity priaznivcov country - folkovej hudby na Slovensku.

Keďže vekové rozdiely medzi členmi kapely Udenáči boli približne dva roky trvalo to takmer 4 roky než sa kapela znova sformovala do plnej a funkčnej podoby. V čase keď niektorí už boli doma z vojenčiny a niektorí ešte nie Udenáčov tvorilo trio Uríča - Gocman - Kamil Lichner, resp.  Gross - Gocman - Lichner. V tomto období sa skupina prezentovala hudobnou produkciou  nielen country ale aj ľudovou hudbou v rámci rôznych podujatí v obci. Koncom roku 1985 na Dožinkoch  mala premiéru pieseň J.Gocmana  Kravy. Medzi dojičkami a zamestnancami ŠM v Tužine zožala táto pieseň obrovský úspech.

Obdobie rokov 1987 -1989  bolo pre Udenáčov asi najefektívnejšie. Skupina sa prezentovala vlastnou hudobnou produkciou na pomedzí folku & country v rámci viacerých regionálnych podujatí.

Na Hornonitrianskom talente v Prievidzi UDENÁČI zaujali hlavne svojim vokálnym prejavom. Dobré dojmy zanechali i na krajskom kole ZAPRÁŠENÝCH CIEST v Brezne, či na festivale FALEŠNÁ STRUNA v Českej republike.

Obsadenie skupiny:

                                   -Bohuš GROSS – banjo, spev, autor hudby a textov

                                   -Jozef GOCMAN – kontrabas, spev, autor hudby a textov

                                   -Marcel URÍČA – gitara, spev

                                   -Oto ŠVARC – gitara, flauta, rytmika, spev

                                   -Slávka PÍŠOVÁ – rytmika, spev